Genç ve Ergen Terapisi

Hassas ergenlik döneminin sağlıklı geçirilmesi adına basit birkaç şey yaparak bu dönemin tüm aile üyelerinin ve çocuğumuzun geleceğine olumlu yönde katkı sunmasını sağlayabiliriz.

Onlarla empati kurmak ve anlaşıldıkları onlara yansıtmak.

Onları kıyaslamamak ve kendilerine has bireyler olduklarını kabul etmek.

 Bu döneme has fiziksel, zihinsel, duygusal ve cinsel değişimlerini kabul etmek ve onlara destek olmak.

Onlara yapabilecekleri sorumluluklar vermek.

 Kapasitelerinin üstünde başarı beklememek.

Sosyal aktivitelerini desteklemek.

Yalnız kalmak istediklerinde yada arkadaşlarıyla vakit geçirmek istediklerinde onlara saygı duymak.

 Onlarla arkadaş değil onları anlayan anne baba olmak, çünkü onların bir çok arkadaşı vardır ama bir tane anne babaları vardır ve asıl ihtiyaçları arkadaş değil anlayışlı birer anne babadır.

 Onların başarı ve başarısızlıklarını görmezden gelmemek, çok fazla da büyütmemek. Başarısızlığı hakkında konuşmak ve başarılarını da takdir etmek.

Onlarla her temasta dersten bahsetmemek çoğunlukla duygu halinden konuşmak. Çünkü her defasında derslerden bahsetmek ve ders çalış demek çocuğun dersleriyle ilgilenmek demek değildir, bunun için öğretmenleriyle konuşmak ve eksiklerini belirlemek daha iyi bir yoldur.

Çocuğu ihmal etmemek ama bütün aile düzenini de çocuk üzerinden kurmamak. Evdeki her bireyin eşit haklara sahip olmasını sağlamak.

Unutulmamalıdır ki çocuğumuzun gelecekteki mutluluğu şimdiki aile yaşantısından geçer. Şimdiki mutluluğu ise bizim mutluluğumuzdan geçer. Bundan dolayı önce biz mutlu olmalıyız ki çocuğumuz da mutlu olsun.

Bilgi Almak ve Randevu İçin Arayınız: 05399277232