EMDR Terapisi Nedir?

EMDR Terapisi geniş açılımıyla Eye Movement Desensitization and Reprocessing Türkçe karşılığı olan Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme anlamına gelmektedir.

En basit tabirle EMDR Terapisi, insanın yaşadığı travmanın neticesinde oluşan olumsuz durumu nötr hale getirmeyi hedefler. 

Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Aslında bütün insanlar için ortak, doğuştan var olan bir özelliğimiz var. Bu özellik zihnimizin en iyi yaptığı işlerden biri olan işlemlemedir.

Beynimiz yaşadığımız bir olayı işlemler ve onu anı havuzuna gönderir. Olumsuz hissettiğimiz bir olayı da veya travmayı da aynı şekilde işlemleyerek kaydeder. Yani belli bir süre sonra o olay bizim için eskisi gibi etkileyici değildir.

Ancak bazen öyle bir durum yaşanır ki zihnimiz bu olayı işlemleyemez. İşte burada EMDR devreye giriyor. Burada aslında EMDR veya Samsun’ da psikolog hizmeti veren EMDR Terapistleri beynin yapamadığını yapmıyor. Beynin bu işlemlemeyi yapmasına yardımcı oluyor. Yani işi halleden yine doğal olarak beynimiz. Bu durumu şu örnekle açıklayabiliriz. Vücudumuza aldığımız besinleri sindirim sistemimiz vasıtasıyla hazmederiz. Ancak bazen bazı besinleri hazmetmekte güçlük yaşarız. Burada nasıl küçük bir yürüyüş yapmak bu hazım sürecinde sindirim sistemine yardım ederse, EMDR yöntemi de zihnimizin hazmedemediği olayı hazmedebilmesi için beynimize yardımcı oluyor.

Peki EMDR nasıl işliyor?

Sağa ve sola hızla hareket ettirilen gözler veya bunun için tasarlanmış bir EMDR cihazı yardımıyla, vücudun sağ ve sol tarafına gönderilen çift yönlü uyarımla (bilateral uyarım) beynin sağ ve sol bölgesinin uyarılması ve travmanın işlemlenmesi sağlanıyor.

Yapılan bu işlemlemenin sonucunda kişinin yaşadığı travmanın etkisinin nötr hale getirilmesi ve bu olayın anı ağımız arasına kaydedilmesi hedefleniyor.

Çalışmanın sonucunda travma yok edilmiyor, bu travma kişinin halihazırda hatırladığı bir olay olmasına karşın bu olayın olumsuz etkisi ortadan kalkıyor. 

Kişi artık eskisi gibi sürekli bu olayı zihninde tekrar tekrar yaşamıyor, kötü hissetmiyor ve olayın oluşturduğu olumsuz davranışlarda değişim meydana geliyor.

EMDR Terapisi, danışanın uyutulduğu veya bilinçsiz olduğu bir terapi değildir. Terapi boyunca danışan bilinçli olarak bu çalışmayı sürdürüyor. Çalışmanın sonucunda da bilinçli olarak travmayla çalışmış oluyor.

EMDR Terapisi her yaş grubunda ve birçok psikolojik durumla çalışabilen oldukça etkili bir yöntem. Bu yaş grupları ve psikolojik durumların kendi içinde planlanmış protokolleri ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bulunmaktadır. Bu sebeple bu konuda akreditasyonu olan sertifikalı eğitimlerden geçen ruh sağlığı uzmanları tarafından uygulanması gerekmektedir.

Samsun’ da psikolog hizmeti, psikoterapist ve psikolojik danışma hizmeti almak, EMDR terapi yöntemiyle ilgili bilgi almak ve Samsun ili için EMDR Terapisi almak için Samsun Psikolojik Destek sosyal medya adresleri ve ilgili web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Almak ve Randevu İçin Arayınız: 05399277232

Adem Tatar

Klinik Psikolog