Narsisizm Dışarıdan Göründüğü Gibi Değildir

Bu aralar çok popüler bir kavram “Narsisizm”

Kendini beğenmiş ya da kendini önceleyen kişilere yanlış bir şekilde narsist denilip geçiliyor.

Narsisizmi tanımlamak o kadar kolay, dışarıdan görünen ile hemen yapılabilecek bir şey değildir. 

Aynı şekilde kişiyi tanımlamak, kişilik hakkında kesin yorumlar yapabilmek de çok kolay değildir.

Bir kişilik örgütlenmesi olan narsisizmi anlayabilmek için bu yapıyla ilgili birçok başka durumu da iyi bilmek gerekir.

Standart konuşulanlardan ziyade esasında narsist yapının değerli gördüğü şey kendisi değil yaptıklarıdır.

Narsist yapının sahip olduğu şeyler değerlidir.

İlişkilerde de durum böyle olur. Yanındakiler onun sahip olduklarıdır. Hem insan hem diğer nesneler açısından elde etmek istedikleri şeyi elde ettikten sonra o şey kendinin bir parçası olur. Kendi parçası olan o şeye kendindeki boyayı sürer ve aynı kendisi gibi o sahip olduğu şeyin de değersiz olduğunu düşünmeye başlar. Ve böylece değersizlik süreci başlar. Yani sahip olduktan sonra o şeyin değeri onun nazarında düşer.

Zaten bu durum narsistin belki dışarıdan kendini çok kıymetli gören biri gibi algılansa da içeride değersiz hissetmeye çok müsait olan yapısını gösterir.

Narsisistik yapı dışarıdan çelik bir küre gibi görünse de içeride camdan bir küre vardır.

Dışarıdan sapa sağlam görünen narsist yakın olmadığı kişilere karşı sert savunmalarıyla onlardan etkilenmemeye çalışır ancak biraz yakınlaştığı ve içine aldığı kişi tarafından kırılıp belki kolayca parçalanabilir.

Narsist yapıdaki bir kişi ilişki kurduğu kişilere duygusal açıdan zarar verebileceği gibi bu ilişkide zarar da görebilir. Bu durum narsistin kendi içinde yaşadığı değersizlik duygusuyla ilişkili olabileceği gibi ilişki kurduğu kişinin yapısıyla da ilgili olabilir. Bu yüzden narsist yapıdaki bir kişinin kendisiyle çalışması sadece ilişki kurduğu kişiler için değil kendisi için de oldukça önemli ve faydalı olacaktır. Narsisizm diğer diğer psikolojik durumlar gibi hem samsunda psikolog çalışması ile hem de tüm dünyada psikiyatr, psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından çalışılan bir konudur. Samsun’da psikolog adresleri incelenerek, psikiyatrist adresleri incelenerek ve psikolojik danışman adresleri incelenerek bu konuda eğitim almış samsunda psikoterapi hizmeti verebilecek psikiyatristler ve klinik psikologlar ile iletişime geçip konu ile ilgili bilgi alınması ve bu bilgi neticesinde en uygun çalışmanın yapılması gerekmektedir.

İnsanların bir kişiye ya da daha önemlisi kendilerine narsist deyip geçmemeleri, narsisizm ile ilgili bilgi sahibi olmaları ve bunun altında birçok sebebin olabileceğinin bilince olmaları oldukça önemlidir.

Adem Tatar

Klinik Psikolog